Rak dojke najčešće se javlja kod žena starije životne dobi. Međutim, ako ste mlađa žena koja je prošla kroz karcinom dojke, možda razmišljate o tome kako je bolest utjecala na vašu plodnost (mogućnost začeća) i da li trudnoća nosi dodatne rizike.

Mnoge žene uspješno zatrudne nakon liječenja raka dojke, iako neki oblici terapije mogu otežati proces začeća. Ako planirate imati djecu u budućnosti ili želite sačuvati tu mogućnost, preporučuje se da o tome porazgovarate s ljekarom prije početka liječenja.

Je li moguće imati dijete nakon raka dojke?

Određeni tretmani za rak dojke mogu utjecati na plodnost žene. Primjerice, kemoterapija može oštetiti jajnike, što ponekad dovodi do privremene ili trajne neplodnosti. Unatoč tome, mnoge žene uspješno ostvare trudnoću nakon završetka liječenja.

Mogu li trudnoća ili dojenje povećati rizik od povratka raka dojke?

S obzirom na to da mnogi karcinomi dojke reaguju na estrogen, postoji zabrinutost da bi visoki nivoi hormona tokom trudnoće mogli povećati rizik od povratka raka kod žena koje su ga ranije imale. Međutim, istraživanja nisu potvrdila da trudnoća povećava vjerovatnoću povratka raka nakon uspješnog liječenja.

Mogućnost dojenja nakon liječenja zavisi od vrste terapije i drugih faktora. Iako neke žene možda neće biti u mogućnosti dojiti, za one koje mogu, dojenje se ne smatra faktorom rizika za povratak raka dojke. Dojenje, posebno ako traje godinu dana ili duže, povezano je s manjim rizikom od razvoja raka dojke. Međutim, istraživanja o utjecaju dojenja na smanjenje rizika od povratka raka nakon liječenja su ograničena.

Koliko vremena trebam čekati prije trudnoće nakon liječenja raka dojke?

Ženama koje su uspješno završile liječenje raka dojke često se savjetuje da pričekaju najmanje dvije godine prije pokušaja trudnoće. Ovo vrijeme omogućava praćenje mogućeg ranog povratka bolesti, što bi moglo uticati na odluku o trudnoći. Međutim, idealno vrijeme čekanja nije strogo definirano.

Kod žena s hormonski receptor-pozitivnim rakom dojke, adjuvantna hormonska terapija obično traje 5 do 10 godina. Za one koje planiraju trudnoću tokom tog perioda, preporučuje se da uzimaju hormonsku terapiju najmanje dvije godine prije njenog privremenog prekida. Nakon prekida terapije, savjetuje se čekanje nekoliko mjeseci prije pokušaja trudnoće, s mogućnošću nastavka hormonske terapije nakon porođaja.

Važno je napomenuti da preporuka o čekanju dvije godine nije utemeljena na podacima iz kliničkih ispitivanja. Budući da se neki oblici raka dojke mogu vratiti i nakon tog perioda, odluka o trudnoći treba uzeti u obzir različite faktore, uključujući vaše godine, planove za buduće trudnoće, tip raka i rizik od povratka bolesti.

Da li moja historija raka dojke može ugroziti bebu ako zatrudnim?

Historija raka dojke može biti povezana s većim rizikom od određenih komplikacija tokom trudnoće, kao što su prijevremeni porod, niska porođajna težina djeteta i potreba za carskim rezom.

Ipak, istraživanja nisu pokazala da izliječeni rak dojke ima direktan negativan utjecaj na dijete. Djeca rođena od majki koje su preboljele rak dojke nemaju povećan rizik od urođenih mana ili dugoročnih zdravstvenih problema.

Može li liječenje raka dojke utjecati na moje nerođeno dijete?

Ako ste još uvijek podvrgnuti liječenju raka dojke, uključujući kemoterapiju, hormonsku terapiju, ciljanu terapiju ili imunoterapiju, obavezno se posavjetujte s ljekarom prije planiranja trudnoće.

Mnogi od ovih lijekova mogu negativno utjecati na razvoj fetusa, zbog čega je preporučljivo sačekati da liječenje bude potpuno završeno prije nego što zatrudnite.

Također, važno je imati na umu da prekidanje liječenja prije završetka može povećati rizik od povratka raka. Za dodatne informacije pogledajte temu: Karcinom dojke tokom trudnoće.

Je li moguće dojiti nakon liječenja raka dojke?

Ako ste prošli operaciju dojke i/ili zračenje, možda ćete imati poteškoća s dojenjem na zahvaćenoj strani. To može uključivati smanjenu proizvodnju mlijeka ili strukturne promjene koje uzrokuju bol tokom dojenja ili otežavaju bebi da pravilno uhvati dojku. Ipak, mnoge žene uspijevaju dojiti uprkos ovim izazovima.

U slučaju da još uvijek koristite lijekove za liječenje raka dojke, poput hormonske terapije, obavezno se posavjetujte s ljekarom prije nego što započnete dojenje. Neki lijekovi mogu preći u majčino mlijeko i potencijalno utjecati na zdravlje djeteta.

Konsultujte se s ljekarom

Ako ste imali rak dojke ili ga trenutno liječite, a razmišljate o trudnoći, važno je razgovarati s ljekarom. Postavite pitanja o tome kako bolest i tretmani mogu utjecati na vaše mogućnosti začeća i da li trudnoća može povećati rizik od povratka raka.

Savjetovanje u ovakvim situacijama često pomaže da bolje razumijete dostupne opcije i donosite informisane odluke kao osoba koja planira trudnoću nakon liječenja raka dojke.

 

Informišite se o mnogim korisnim temama na našem blogu.

Izvor: MammaPrint.ba