Ako pregledi ili snimci ukažu na mogućnost raka dojke, vaš doktor može preporučiti biopsiju dojke kako bi se precizno utvrdilo prisustvo karcinoma. Najčešće se radi iglena biopsija (CNB) ili aspiracija tankom iglom (FNA). Ipak, u određenim slučajevima, kada rezultati iglene biopsije nisu dovoljno jasni, može biti potrebna operativna biopsija (takođe poznata kao otvorena biopsija).
Šta je operativna biopsija?
Ova metoda biopsije podrazumijeva hirurški zahvat kojim se uklanja cijelo ili dio sumnjivog tkiva kako bi se provjerilo prisustvo malignih ćelija.
Postoje dvije vrste operativnih biopsija:
- Incizijska biopsija uklanja samo dio abnormalnog tkiva.
- Ekscizijska biopsija uklanja cijeli tumor ili abnormalno tkivo, a može se ukloniti i dio zdravog tkiva dojke oko tumora.
Preoperativna lokalizacija za vođenje operativne biopsije
Ako je promjena u dojci opipljiva, hirurg može koristiti osjet dodira kao vodič prilikom izvođenja biopsije. Međutim, ako se promjena ne može opipati ili je teško locirati, prije operacije se može koristiti snimanje, poput mamografije, ultrazvuka ili magnetne rezonance (MRI), kako bi se omogućilo postavljanje žice ili drugog lokalizacijskog uređaja (poput radioaktivnog ili magnetnog sjemena, ili radiofrekventnog reflektora) u sumnjivo područje. To pomaže hirurgu da precizno pronađe maligno mjesto. Ovaj postupak naziva se preoperativna lokalizacija.
Šta možete očekivati ako imate hiruršku biopsiju
Tokom hirurške biopsije
Operativna biopsija se rijetko obavlja u ljekarskoj ordinaciji. Najčešće se izvodi u ambulantnom odjelu bolnice ili hirurškom centru. Obično se koristi lokalna anestezija (lijek za umrtvljivanje) uz intravenoznu (IV) sedaciju koja vas čini pospanim. Alternativno, biopsija se može izvesti pod općom anestezijom (gdje vas lijekovi uspavaju i eliminiraju osjećaj boli).
Pravi se rez na koži dojke, nakon čega hirurg uklanja sumnjivo tkivo. Nakon postupka, najvjerovatnije će biti potrebni šavovi, a kratkotrajnim pritiskom na područje može se smanjiti krvarenje. Na kraju, mjesto se prekriva sterilnim zavojem.
Nakon hirurške biopsije
Biopsija može izazvati krvarenje, modrice ili oticanje, što može uzrokovati da dojka privremeno izgleda veće. Ovi simptomi obično nisu razlog za brigu i vremenom će nestati. Vaš ljekar ili medicinska sestra će vam dati upute o njezi mjesta biopsije, koliko dugo trebate ograničiti aktivnosti i kada je potrebno kontaktirati ih u slučaju komplikacija.
Operativna biopsija može ostaviti ožiljak, a također može doći do promjene u obliku dojke, u zavisnosti od količine uklonjenog tkiva.
Šta pokazuje hirurška biopsija?
Patolog će pregledati uzorak biopsije pod mikroskopom kako bi utvrdio prisustvo kancerogenih ćelija.
Pitajte svog ljekara kada možete očekivati rezultate. Daljnji koraci zavisiće od tih rezultata. Ako biopsija ne otkrije prisustvo kancerogenih ćelija, ljekar će s vama razgovarati o eventualnim dodatnim testovima i kada biste trebali obaviti sljedeći mamogram ili druge preglede.
Ako rezultati biopsije pokažu prisustvo raka dojke, moguće je da će se obaviti dodatni laboratorijski testovi na uzorku tkiva kako bi se saznalo više o vrsti raka i optimalnim metodama liječenja. Vaš ljekar će vas uputiti u naredne korake liječenja.
Više korisnih informacija možete pronaći na našem blogu.
Izvor: American Cancer Society