Za osobe koje su imale rak dojke, strah od njegovog ponovnog pojavljivanja često je prisutan. Ako dođe do recidiva, moguće je doživjeti različite emocije, poput ljutnje i zbunjenosti, a sasvim je prirodno imati brojna pitanja.
Dr. Sandhya Pruthi, specijalistkinja za zdravlje dojki u Mayo Clinic i profesorica medicine na Mayo Clinic College of Medicine and Science, objašnjava svojim pacijentima šta znači povratak karcinoma i šta bi trebali znati o toj pojavi.
Šta znači povratak raka dojke (recidiv)?
Recidiv raka dojke nastaje kada se bolest vrati nakon određenog perioda remisije, bilo da je riječ o nekoliko mjeseci ili više godina kasnije.
Do recidiva dolazi jer, uprkos liječenju, neke kancerogene ćelije mogu ostati prisutne u tijelu. Iako su neko vrijeme bile neaktivne, one se s vremenom mogu ponovo početi umnožavati, što dovodi do ponovne pojave bolesti. Recidiv može nastati na istom mjestu kao i prvobitni tumor ili se proširiti na druge dijelove tijela.
Da li su tretmani za ponovni rak dojke isti kao i kod prve dijagnoze?
Liječenje recidiva raka dojke ne mora nužno biti identično prvobitnom tretmanu. Ono zavisi od više faktora, uključujući vrstu i lokaciju ponovnog karcinoma, vrijeme proteklo od prve dijagnoze, prethodno korištene terapije i trenutno zdravstveno stanje pacijenta.
S obzirom na stalni napredak u medicini, dostupne terapijske opcije se neprestano proširuju. Stručnjaci danas imaju bolje razumijevanje različitih tipova raka i razvijaju nove ciljane terapije, što omogućava efikasniju kontrolu recidiva. Više o preciznoj medicini pročitaj ovdje: Precizna medicina u liječenju raka
Često se preporučuje biopsija novonastale promjene kako bi se detaljnije analizirala biologija tumora. Ovi podaci mogu pomoći ljekarima da odaberu najprikladniji i najefikasniji tretman za svakog pacijenta.
Kako mogu smanjiti rizik od ponovne pojave raka dojke?
Da, postoje određeni faktori rizika na koje možete uticati kako biste smanjili vjerovatnoću recidiva. Usvajanje zdravih životnih navika može igrati ključnu ulogu, a to uključuje redovnu fizičku aktivnost, održavanje zdrave tjelesne težine, uravnoteženu ishranu bogatu voćem i povrćem te izbjegavanje alkohola i pušenja.
Uradila sam sve kako treba. Zašto se moj rak ponovo pojavio?
Nažalost, i pored zdravih navika i preporučenog liječenja, rak se ponekad može vratiti. Važno je znati da to nije vaša krivica.
Povratak bolesti najčešće zavisi od biologije samog karcinoma. Naučnici još uvijek istražuju različite faktore koji utiču na njegov razvoj i traže nove načine za preciznije ciljanje tumora kako bi se smanjio rizik od recidiva.
Genetika takođe može igrati značajnu ulogu. Osobe s nasljednom predispozicijom za rak dojke mogu imati veći rizik od razvoja novog karcinoma, a ne nužno povratka prvobitnog tumora.
Ako ste genetsko testiranje obavili prije više godina, vaš ljekar vam može preporučiti da ga ponovite. Naučna istraživanja neprestano otkrivaju nove genetske mutacije koje mogu uticati na strategije liječenja i prevencije ponovne pojave raka.
Kako mogu zadržati pozitivan stav dok se suočavam s ponovnim pojavom raka?
Suočavanje s recidivom raka može izazvati snažne emocije poput ljutnje, straha ili osjećaja bespomoćnosti. Možda ćete preispitivati prošle odluke, osjećati sumnju prema medicinskom timu ili se brinuti o tome hoćete li imati snage za novi tretman.
Dodatni izazov je što vaše iskustvo ovog puta može biti drugačije. Recidiv možda ima drugačiju biološku osnovu od prvobitnog tumora, što može zahtijevati dodatnu biopsiju i drugačiji plan liječenja. S druge strane, moguće je da su u međuvremenu razvijene nove terapijske opcije koje mogu poboljšati ishode liječenja.
Okruživanje podrškom može vam pomoći da se lakše nosite s ovim izazovima. Oslonite se na porodicu i prijatelje, pridružite se grupi podrške ili potražite provjerene online zajednice. Razgovor s terapeutom, posebno onim koji je specijalizovan za rad s onkološkim pacijentima, može vam pomoći da se suočite sa strahovima i pronađete način da ostanete mentalno jaki.
Savjeti dr. Pruthi za suočavanje s anksioznošću prije kontrolnih pregleda
Ako ste ranije imali rak, potpuno je prirodno da osjećate nervozu, strah ili stres kada se približava vrijeme za kontrolne preglede. Ova pojava je toliko česta da se često naziva anksioznost zbog skeniranja ili scanxiety.
Kako biste lakše podnijeli stres tokom dijagnostičkih testova, važno je podsjetiti se da su ovi pregledi ključni za vaše zdravlje i dobrobit.
„Ako rezultati budu dobri, osjetit ćete olakšanje“, objašnjava dr. Pruthi. „A ako pregledi otkriju nešto zabrinjavajuće, bilo promjenu ili potvrdu dijagnoze, ta informacija vam daje moć da odmah reagujete i potražite adekvatnu medicinsku pomoć.“
Kako se nositi s anksioznošću prije pregleda?
Evo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći da smanjite stres i strah dok čekate kontrolne preglede:
🔹 Razgovarajte sa svojim medicinskim timom. Podijelite svoje brige s doktorima i medicinskim osobljem – oni vam mogu dati odgovore na pitanja i objasniti šta možete očekivati.
🔹 Ostanite fizički aktivni. “Nemojte samo pasivno čekati rezultate”, savjetuje dr. Pruthi. “Bavite se fizičkom aktivnošću – idite u šetnju, vježbajte, pridružite se nekoj rekreativnoj aktivnosti. To vam može pomoći da preusmjerite misli i osjetite veću kontrolu nad svojim tijelom.”
🔹 Potražite podršku bliskih osoba. Zamolite člana porodice ili prijatelja da vas prati na pregled. Okružite se pozitivnim ljudima koji razumiju kroz šta prolazite i mogu vam pružiti emocionalnu podršku.
🔹 Zakažite pregled ujutro. Ako je moguće, odaberite jutarnji termin – na taj način ćete imati manje vremena da brinete prije testa.
🔹 Informišite se o procesu. Pitajte svog ljekara kada možete očekivati rezultate i na koji način ćete ih dobiti – da li će vas neko nazvati ili ćete ih vidjeti putem pacijentskog portala? Znanje o tome šta slijedi može smanjiti neizvjesnost.
🔹 Koristite tehnike za smanjenje stresa. “Pronalaženje načina za opuštanje može biti od velike pomoći”, kaže dr. Pruthi. Isprobajte tehnike poput joge, dubokog disanja ili vođene meditacije.
🔹 Obratite pažnju na kvalitet sna. “San je često prvi koji strada kada smo zabrinuti”, napominje dr. Pruthi. Nedostatak odmora može dovesti do iscrpljenosti i povećane razdražljivosti, što dodatno pogoršava anksioznost. Ako imate problema sa spavanjem, razgovarajte sa svojim doktorom kako biste otkrili moguće uzroke i pronašli rješenje.
🔹 Razmislite o stručnoj pomoći. Terapeuti koji su specijalizovani za rad s onkološkim pacijentima mogu vam pomoći da se nosite s anksioznošću i strahovima. Pitajte svog ljekara za preporuke.
🔹 Budite selektivni pri pretraživanju interneta. “Izbjegavajte neregulisane forume i nesigurne izvore informacija”, savjetuje dr. Pruthi. “Možete naići na priče koje će vas dodatno zabrinuti, ali zapamtite – svaki slučaj je jedinstven i ne mora se odnositi na vas.”
Saznajte više o korisnim temama na našem blogu.
Izvor: MammaPrint.ba