Rak dojke se sam po sebi ne nasljeđuje, ali se određene genetske promjene – poznate kao mutacije – koje mogu povećati rizik za njegov razvoj, mogu prenijeti s roditelja na djecu.

Stručnjaci procjenjuju da oko 10% slučajeva raka dojke ima veze s naslijeđenim genetskim promjenama. Zbog toga se često primijeti da se rak dojke pojavljuje kod više članova iste porodice.

Ipak, naslijediti genetsku promjenu povezanu s rakom dojke ne znači da ćete sigurno oboljeti. To samo znači da imate veće šanse nego prosječna osoba da se bolest razvije.

Kako nastaju genetske promjene (mutacije)?

Zamislite gene – male dijelove DNK – kao uputstvo koje govori vašim ćelijama kako da pravilno funkcionišu. Ako se u tom uputstvu pojavi greška, poput slovne greške u tekstu, ćelije mogu početi da rade drugačije nego što bi trebalo – ponekad i štetno.

Kada se jedna takva greška pojavi u genu, ona se automatski “kopira” u sve ćelije koje koriste taj gen, baš kao da imate mnogo kopija istog uputstva s istom greškom.

Neke promjene u genima ne izazivaju nikakve probleme, ali druge mogu dovesti do bolesti. Takve štetne promjene nazivamo mutacijama. Ako se mutacija naslijedi od jednog roditelja, to se zove naslijeđena genetska mutacija.

S druge strane, tokom života mogu nastati i genetske promjene koje nisu naslijeđene – one se zovu somatske mutacije. Mogu nastati zbog starenja ili izlaganja štetnim hemikalijama iz okoline, i javljaju se samo u određenim ćelijama. Takve promjene nisu prisutne od rođenja i ne mogu se prenijeti na djecu.

Kako da znam imam li genetsku mutaciju povezanu s rakom dojke?

Genetsko testiranje može otkriti da li ste naslijedili promjenu u genu koja povećava rizik od raka dojke. Vaš ljekar ili genetski savjetnik može vam pomoći da odlučite da li je testiranje potrebno i koji test bi bio najbolji za vas – posebno ako u vašoj ličnoj ili porodičnoj historiji postoji više slučajeva karcinoma.

Možda imate veću vjerovatnoću da nosite genetsku mutaciju ako:

  • Vi ili neko iz vaše porodice je imao rak dojke prije 50. godine ili više od jednog puta u životu.

  • Vi ili član porodice ste imali trostruko negativan rak dojke (oblik koji ne reaguje na hormonske terapije), bez obzira na godine.

  • U porodici je bilo slučajeva raka jajnika, pankreasa ili agresivnog raka prostate.

  • Ako ste muškarac s rakom dojke ili imate muškog rođaka koji ga je imao.

  • Ako imate porijeklo iz Aškenazi jevrejske zajednice (istočna Evropa), gdje su određene mutacije češće.

  • Ako više članova porodice (s očeve ili majčine strane) ima ili je imalo rak dojke.

  • Ako je kod nekog u porodici već otkrivena poznata genetska mutacija vezana za rak dojke.

Važno je znati: ako jedan član porodice ima genetsku mutaciju, to ne znači automatski da je imaju i ostali. Zato je lično testiranje važno za preciznu procjenu rizika.

Genetske mutacije koje mogu povećati rizik od raka dojke

Kod većine naslijeđenih slučajeva raka dojke, u pitanju su promjene (mutacije) u genima BRCA1 i BRCA2. Osobe koje naslijede mutacije u ovim genima imaju veći rizik ne samo za rak dojke, već i za rak jajnika, pankreasa, prostate i određene vrste raka kože (melanom).

Međutim, postoje i druge naslijeđene mutacije koje mogu uticati na zdravlje dojki:

  • PALB2: Žene s ovom mutacijom imaju do 53% rizika da obole od raka dojke prije 80. godine. Takođe povećava rizik od raka pankreasa, i kod muškaraca i kod žena.

  • PTEN: Mutacija u ovom genu uzrokuje Cowdenov sindrom, rijedak poremećaj koji povećava rizik od benignih i malignih tumora, uključujući rak dojke, kao i izrasline u organima poput štitnjače, materice i probavnog sistema.

  • TP53: Ova mutacija je odgovorna za Li-Fraumeni sindrom, koji povećava rizik od mnogih vrsta karcinoma – od djetinjstva pa nadalje – uključujući rak dojke, mozak, leukemiju i mekotkivne tumore.

  • ATM: Mutacije u ATM genu udvostručuju prosječan rizik od razvoja raka dojke.

  • CDH1: Ovaj gen je povezan s naslijeđenim rakom želuca, ali žene s ovom mutacijom takođe imaju povećan rizik od raka dojke.

  • CHEK2: Neke mutacije u ovom genu mogu udvostručiti rizik od raka dojke, prostate i debelog crijeva. Druge varijante su blaže i zahtijevaju dodatnu procjenu.

  • STK11: Povezan s Peutz-Jeghersovim sindromom, koji uzrokuje pojavu polipa u probavnom traktu i povećava rizik za više vrsta raka, uključujući dojku, pluća i jajnike.

  • RAD51C i RAD51D: Ove mutacije blago povećavaju rizik od raka dojke, posebno kod trostruko negativnog tipa, kao i od raka jajnika.

  • BARD1: Takođe se povezuje s većim rizikom od trostruko negativnog raka dojke, koji je agresivniji i teže se liječi.

Više o genetičkom testiranju saznajte na: MammaPrint.ba

Informišite se o više korisnih tema na našem blogu.

Izvor: MammaPrint.ba