Lobularni karcinom in situ (LCIS) je stanje u kojem dolazi do formiranja abnormalnih ćelija unutar mliječnih žlijezda (lobula) dojke. Iako LCIS nije rak, njegovo prisustvo povećava rizik od razvoja karcinoma dojke.
LCIS se obično ne može otkriti putem mamograma i najčešće se identificira tokom biopsije dojke koja se obavlja zbog sumnjive kvržice ili drugih abnormalnosti otkrivenih na mamogramu.
Žene koje imaju LCIS suočene su s većim rizikom za razvoj invazivnog karcinoma dojke. Ako vam je dijagnosticiran LCIS, ljekar može preporučiti češće preglede dojki i razmotriti određene medicinske tretmane za smanjenje rizika od razvoja invazivnog raka dojke.
Lobularni karcinom in situ (LCIS)
Lobularni karcinom in situ (LCIS) nastaje u mliječnim žlijezdama (lobulama) dojke i ne zahvata okolno tkivo dojke.
Simptomi
Lobularni karcinom in situ (LCIS) obično ne uzrokuje nikakve specifične znakove ili simptome. S obzirom na to da LCIS ukazuje na povećan rizik od razvoja invazivnog raka dojke, preporučuje se redovno praćenje kod ljekara ukoliko se otkrije. Ljekar može slučajno otkriti prisustvo LCIS-a, na primjer, tokom biopsije dojke koja se izvodi radi procjene benignog ili malignog karaktera kvržice u dojci, ili prilikom ispitivanja sumnjivog područja uočenog na mamografiji.
Kada potražiti savjet doktora
Posjetite doktora ako primijetite bilo kakve promjene na dojci, poput kvržice, neobičnog ili naboranog područja kože, zadebljanja ispod kože ili iscjetka iz bradavice.
Razgovarajte s doktorom o tome kada je prikladno započeti skrining za rak dojke i koliko često ga treba obavljati. Većina stručnjaka preporučuje redovne preglede počevši od 40. godine. Konsultujte se s doktorom kako biste zajedno utvrdili najbolji plan za vas.
Uzroci
Još uvijek nije potpuno poznato šta uzrokuje LCIS. LCIS započinje kada ćelije unutar mliječnih žlijezda (lobula) dojke razviju genetske promjene koje ih čine abnormalnim. Ove ćelije ostaju unutar lobula i ne prodiru u okolno tkivo dojke.
Otkrivanje LCIS-a tokom biopsije dojke ne znači da osoba ima karcinom, ali prisustvo LCIS-a povećava rizik od razvoja raka dojke, uključujući invazivni karcinom.
Pretpostavlja se da je rizik za rak dojke kod žena s dijagnozom LCIS-a oko 20%. Drugim riječima, od 100 žena sa LCIS-om, 20 će razviti rak dojke, dok 80 neće. Za žene iz opće populacije taj rizik je približno 12%, što znači da će od 100 žena, njih 12 razviti rak dojke.
Anatomija dojke
Svaka dojka ima 15 do 20 lobusa žljezdanog tkiva, raspoređenih u obliku latica tratinčice. Lobusi se dijele na manje lobule koje proizvode mlijeko za dojenje. Sitni kanali (duktusi) prenose mlijeko do rezervoara smještenog neposredno ispod bradavice.
Pratite naš blog i saznajte više korisnih informacija.
Izvor: Mayo Clinic