Karcinom dojke u trudnoći nije česta pojava. Međutim, ako osjetite kvržicu ili primijetite bilo kakve promjene na dojkama koje vas brinu, obavezno se obratite svom doktoru. Postoji nekoliko testova koje trudnica može obaviti ukoliko se sumnja na karcinom dojke. Također, moguće je liječiti rak dojke i tokom trudnoće.
Ako ste trudni i dijagnosticiran vam je karcinom dojke, to se može nazvati gestacijski karcinom dojke ili karcinom dojke povezan s trudnoćom (PABC).
Koliko je čest rak dojke tokom trudnoće?
Rak dojke se javlja kod otprilike jedne od 3.000 trudnica. To je najčešći tip karcinoma koji se otkriva tokom trudnoće.
Teže je dijagnosticirati rak dojke tokom trudnoće
Promjene u hormonskim nivoima tokom trudnoće uzrokuju promjene na dojkama. Dojke mogu postati veće, pune kvržica i/ili osjetljive. Zbog toga može biti teže za vas ili vašeg doktora da uočite kancerogenu kvržicu dok ne postane prilično velika.
Još jedan razlog zbog kojeg može biti teško rano otkriti karcinom dojke tokom trudnoće je taj što mnoge žene odgađaju mamografske preglede do nakon trudnoće. Čak i kada žene urade mamografiju, trudnoća i dojenje mogu uzrokovati gušće tkivo dojke, što otežava uočavanje ranog raka na mamogramu.
Zbog ovih izazova, kada trudnica razvije rak dojke, on se često dijagnosticira u kasnijoj fazi nego što bi to bio slučaj kod žena koje nisu trudne. Primjera radi, veća je vjerovatnoća da se već proširio na limfne čvorove.
Na šta obratiti pažnju
Ako osjetite kvržicu ili primijetite druge promjene na dojkama koje vas brinu, nemojte ih zanemariti. Odmah obavijestite svog doktora. Svaka sumnjiva promjena na dojkama trebala bi biti provjerena ili čak biopsirana prije nego što pretpostavite da je riječ o normalnom odgovoru na trudnoću.
Uz klinički pregled dojki, nekoliko vrsta snimanja može se koristiti za provjeru abnormalnosti dojki, ako je potrebno. Obično se radi ultrazvuk dojke i/ili mamografija. Biopsija dojke (uklanjanje dijela abnormalnog tkiva radi provjere na prisutnost ćelija raka) često je još jedna opcija, posebno ako testovi snimanja pokažu sumnjiv nalaz.
Jesu li mamografija i drugi testovi snimanja sigurni tokom trudnoće?
Glavna zabrinutost kod bilo kojeg radiološkog testa tokom trudnoće je potencijalno izlaganje fetusa zračenju, što može biti štetno, posebno tokom prvog tromjesečja.
Mamografija može otkriti većinu karcinoma dojke koji se javljaju tokom trudnoće, i općenito se smatra sigurnom za trudnice. Količina zračenja potrebna za mamografiju je mala, i zračenje je usmjereno na dojke, tako da većina ne dospijeva u druge dijelove tijela. Za dodatnu zaštitu, olovni štitnik se stavlja preko donjeg dijela stomaka kako bi se spriječilo da zračenje dopre do materice. Ipak, male količine zračenja mogu doći do fetusa, i naučnici ne mogu sa sigurnošću reći kakvi su efekti čak i vrlo male doze zračenja na nerođeno dijete.
Ultrazvučni pregledi dojke ne koriste zračenje i smatraju se sigurnim tokom trudnoće. Ovo je obično jednostavan test, pa se često koristi kao prvi test za procjenu promjena na dojci (poput kvržice) tokom trudnoće.
Drugi testovi, poput PET skeniranja, scintigrafije kostiju i kompjuterizovane tomografije (CT), vjerovatno će izložiti fetus zračenju.
Magnetna rezonanca (MRI) ne koristi zračenje. Međutim, MRI dojke obično zahtijeva da se u krv ubrizga kontrastno sredstvo koje se zove gadolinijum kako bi se dobile korisne slike. Ovaj kontrast može proći kroz posteljicu (organ koji povezuje majku s fetusom) i povezan je sa abnormalnostima fetusa kod laboratorijskih životinja. Zbog toga doktori obično ne preporučuju MRI dojke tokom trudnoće.
Biopsija dojke tokom trudnoće
Ako nova kvržica na dojci ili abnormalni rezultat snimanja izazovu zabrinutost zbog promjene na dojci koja bi mogla biti kancerogena, obično se radi biopsija. Tokom biopsije, mali komadići tkiva dojke uzimaju se iz područja koje izaziva zabrinutost.
Najčešća tehnika biopsije dojke je core needle (iglena) biopsija, koja koristi šuplju iglu za uklanjanje dijelova tkiva dojke. To se obično radi kao ambulantni zahvat, čak i ako ste trudni. Najčešće se koristi lijek za lokalnu anesteziju za utrnuće samo područja dojke gdje će se biopsija obaviti. Ovo predstavlja malu opasnost za fetus.
Ako iglena biopsija ne da jasan odgovor, hirurška biopsija je obično sljedeći korak. Za ovu vrstu biopsije, veći komad tkiva dojke uklanja se kroz mali rez (inciziju) na dojci. Hirurške biopsije se često rade pod općom anestezijom (duboko uspavljivanje), što nosi mali rizik za fetus.
Radiološki testovi za određivanje stadija raka dojke
Ako se otkrije rak dojke, možda će vam trebati drugi testovi kako bi se utvrdilo da li su se ćelije raka proširile unutar dojke ili na druge dijelove tijela. Ovaj proces se zove određivanje stadija. Različiti testovi za određivanje stadija mogu biti potrebni, ovisno o vašoj situaciji.
Kao što je gore navedeno, ultrazvučni pregledi ne koriste zračenje i sigurni su tokom trudnoće.
Ponekad su potrebni rendgenski snimci grudnog koša kako bi se donijele odluke o liječenju. Oni koriste malu količinu zračenja za stvaranje snimaka. Smatra se da je generalno sigurno uraditi rendgen grudnog koša tokom trudnoće, sve dok je stomak zaštićen.
Drugi testovi, poput PET skeniranja, scintigrafije kostiju i kompjuterizovane tomografije (CT), vjerovatno će izložiti fetus zračenju. Ovi testovi nisu često potrebni za određivanje stadija karcinoma dojke, posebno ako se smatra da je rak lociran samo u dojci. Ako je potreban jedan od ovih testova, doktori bi mogli napraviti prilagodbe kako bi se smanjila količina zračenja kojoj će fetus biti izložen.
Liječenje raka
Liječenje raka dojke kod trudnica je obično slično onom koje se koristi za žene koje nisu trudne, posebno za karcinom otkriven u ranom stadiju, iako će možda biti potrebno napraviti određene prilagodbe kako bi se zaštitilo nerođeno dijete.
Da li se može rak dojke proširiti na bebu?
Nikada nije dokazano da se karcinom dojke može proširiti s majke na fetus. Ali, u nekoliko rijetkih slučajeva, rak se proširio do posteljice (organa koji povezuje majku s fetusom). To bi moglo utjecati na količinu hranjivih materija koje fetus dobija od majke.
Na našem blogu možete pronaći dodatne korisne informacije.
Izvor: American Cancer Society