Na mamogramu se kalcifikati dojke mogu pojaviti kao makrokalcifikati ili mikrokalcifikati.
Makrokalcifikati su vidljivi kao velike bijele mrlje ili linije. Obično su benigni (nekancerozni) i ne zahtijevaju dodatne pretrage ili praćenje.
Mikrokalcifikati se javljaju kao sitne bijele tačkice nalik zrncima soli. Iako su većinom benigni, neki obrasci mogu ukazivati na rani stadij karcinoma.
Ako početni mamogram pokaže da kalcifikati izgledaju sumnjivo, može biti potrebno dodatno snimanje s povećanjem radi detaljnijeg pregleda. Ako i drugi mamogram izazove zabrinutost zbog mogućeg raka, ljekar može preporučiti biopsiju dojke za konačnu dijagnozu. U slučajevima gdje kalcifikati izgledaju benigno, može se savjetovati nastavak redovnih godišnjih mamograma ili kontrolni pregled nakon šest mjeseci kako bi se pratilo da li dolazi do promjena.
Uzroci
Iako kalcifikati ponekad mogu ukazivati na rak dojke, poput duktalnog karcinoma in situ (DCIS), većina njih nastaje zbog benignih stanja.
Mogući uzroci kalcifikata dojke uključuju:
- Rak dojke
- Ciste u dojci
- Sekret ili nakupljene ostatke ćelija
- Duktalni karcinom in situ (DCIS)
- Fibroadenom
- Ektaziju mliječnih kanala
- Povrede ili prethodne operacije dojke (masna nekroza)
- Prethodnu radioterapiju za rak
- Kalcifikate na koži (dermalni) ili u krvnim sudovima (vaskularni)
Proizvodi koji sadrže radioopake materijale ili metale, poput dezodoransa, krema ili pudera, mogu na mamogramu izgledati kao kalcifikati, otežavajući procjenu jesu li benigni ili kancerozni. Zbog toga se preporučuje da se prije mamografije izbjegava upotreba proizvoda za kožu.
Kada potražiti savjet ljekara
Ako radiolog posumnja da kalcifikati dojke mogu biti povezani s prekanceroznim promjenama ili karcinomom, može preporučiti dodatni mamogram s povećanjem kako bi se kalcifikati preciznije pregledali. U određenim situacijama, možda će biti potrebna biopsija dojke kako bi se analizirali uzorci tkiva i postavila tačna dijagnoza.
Radiolog može zatražiti ranije mamografske snimke radi poređenja, kako bi provjerio jesu li kalcifikati novonastali ili je došlo do promjena u njihovom broju i obrascu. Ako se zaključi da su kalcifikati vjerovatno benignog porijekla, može se savjetovati kontrolni pregled za šest mjeseci uz ponovnu mamografiju s povećanjem. Tokom ovog perioda pratiće se eventualne promjene u obliku, veličini ili broju kalcifikata, kako bi se potvrdilo da ostaju stabilni.
Više informacija o važnim temama pročitajte na našem blogu.
Izvor: MammaPrint.ba