Rak dojke se nekada klasifikovao u dvije osnovne grupe na osnovu prisustva proteina HER2 (ljudski epidermalni faktor rasta 2):
- HER2-pozitivni rak dojke – tumori s povišenim nivoom HER2 proteina, što dovodi do bržeg rasta kancerogenih ćelija.
- HER2-negativni rak dojke – tumori bez povećane količine ovog proteina, koji se šire sporije.
Međutim, zahvaljujući medicinskim istraživanjima, danas znamo da unutar HER2-negativnih tumora postoje dodatne potkategorije. Ljekari sada razlikuju:
- HER2-niski rak dojke – sadrži malu količinu HER2 proteina.
- HER2-ultraniski rak dojke – ima još niži nivo ovog proteina, ali nije potpuno HER2-negativan.
Ova preciznija klasifikacija omogućava nove terapijske pristupe pacijenticama koje ranije nisu imale mogućnost ciljane terapije za svoj tip tumora.
Zašto je HER2 protein značajan?
HER2 protein djeluje poput “antene” na površini ćelija raka, omogućavajući im da primaju signale za rast. Kada se dva HER2 proteina povežu, oni šalju ćeliji signal da se dijeli i množi.
Kod HER2-pozitivnog raka dojke, broj ovih proteina je znatno povećan, što uzrokuje prekomjerno slanje signala za rast i dovodi do nekontrolisanog širenja tumora.
Kod HER2-niskog i HER2-ultraniskog raka dojke, HER2 proteini su prisutni u manjim količinama, zbog čega su ovi tumori ranije smatrani neosjetljivima na ciljane terapije usmjerene na HER2.
Međutim, savremena istraživanja otkrivaju da čak i minimalna prisutnost HER2 proteina može biti dovoljna za primjenu novih terapijskih pristupa.
Kako se određuje HER2 status?
Kako bi se procijenila količina HER2 proteina u ćelijama raka, ljekari uzimaju uzorak tumora putem biopsije i analiziraju ga u laboratoriji. Za ovu analizu koristi se imunohistohemijska (IHC) metoda, koja određuje nivo HER2 proteina i rangira tumore na skali od 0 do 3:
(*Ako je rezultat 2+, dodatni FISH test se koristi kako bi se utvrdilo da li je tumor HER2-pozitivan ili HER2-nizak.)
HER2-ultraniski tumori sadrže HER2 proteine, ali u još manjoj količini u poređenju s HER2-niskim tumorima. Iako su se ranije smatrali potpuno HER2-negativnima, nova istraživanja sugerišu da bi mogli odgovoriti na određene terapije.
Kako se liječi HER2-ultraniski rak dojke?
U prošlosti su HER2-ciljane terapije, poput trastuzumaba (Herceptin), bile dostupne isključivo za pacijentkinje s HER2-pozitivnim tumorima. Ovi lijekovi djeluju tako što blokiraju HER2 protein, sprečavajući ga da šalje signale za rast ćelija raka.
S napretkom medicine razvijeni su još snažniji lijekovi, poput trastuzumab derukstekana (Enhertu), koji ne samo da blokiraju HER2 protein, već i direktno dostavljaju kemoterapiju u ćelije karcinoma, povećavajući efikasnost liječenja.
Šta pokazuju istraživanja?
Klinička studija iz 2022. godine, objavljena u časopisu The New England Journal of Medicine, otkrila je da su pacijentice s HER2-niskim rakom dojke koje su liječene trastuzumab derukstekanom (T-DXd) živjele gotovo dvostruko duže u poređenju s onima koje su primale standardnu kemoterapiju.
Nedavna istraživanja dodatno sugeriraju da isti lijek može imati povoljan efekat i kod pacijentica s HER2-ultraniskim tumorima.
Ovo otkriće otvara mogućnost novog terapijskog pristupa za pacijentice koje su ranije smatrane HER2-negativnima, pružajući im novu opciju liječenja.
Trenutne i buduće mogućnosti liječenja
Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) trenutno je odobrila trastuzumab derukstekan za terapiju HER2-pozitivnog i HER2-niskog metastatskog raka dojke (stadij 4, kada se bolest proširila na druge dijelove tijela).
Iako ova terapija još nije zvanično dostupna za liječenje HER2-ultraniskog tipa raka dojke, dosadašnja istraživanja ukazuju na veliku vjerovatnoću da će u budućnosti postati opcija i za ovu grupu pacijentica.
Šta ovo znači za pacijentice?
Ova nova saznanja pružaju nadu ženama koje su ranije imale ograničene mogućnosti liječenja. Ako vam je dijagnostikovan HER2-niski ili HER2-ultraniski rak dojke, važno je konsultovati se s ljekarom o dostupnim terapijama i potencijalnom učešću u kliničkim ispitivanjima koja istražuju nove metode liječenja.
Za dodatne informacije posjetite naš blog.
Više informacija o Testovima biomarkera i liječenju raka
Izvor: MammaPrint.ba