Duktalni karcinom in situ (DCIS) predstavlja najraniji stadijum raka dojke, pri kojem su kancerogene ćelije prisutne unutar mliječnog kanala, ali se nisu proširile na okolno tkivo dojke. Ovaj oblik raka često se naziva i neinvazivni, preinvazivni ili stadij 0 karcinoma dojke.
DCIS se najčešće otkriva tokom mamografskog pregleda koji se radi kao dio skrininga za rak dojke ili prilikom pregleda zbog sumnjive kvržice. DCIS nosi nizak rizik od širenja i razvoja u opasniji oblik, ali zahtijeva detaljnu procjenu i razmatranje odgovarajućeg liječenja.
Liječenje DCIS-a obično uključuje hiruršku intervenciju, a može se kombinovati sa radioterapijom ili hormonskom terapijom.
Anatomija dojke
Svaka dojka sadrži 15 do 20 lobusa žljezdanog tkiva, raspoređenih poput latica tratinčice. Lobusi su dalje podijeljeni na manje lobule koje proizvode mlijeko za dojenje. Mali kanali (duktusi) provode mlijeko do rezervoara koji se nalazi odmah ispod bradavice.
Duktalni karcinom in situ obično ne izaziva nikakve simptome. Ovaj najraniji oblik raka dojke poznat je kao DCIS.
U nekim slučajevima, DCIS može izazvati simptome kao što su:
- prisutnost kvržice u dojci,
- krvavi iscjedak iz bradavice.
DCIS se najčešće otkriva mamografskim pregledom, gdje se pojavljuje kao sitne naslage kalcijuma u tkivu dojke, poznate kao kalcifikacije.
Kada posjetiti ljekara
Obratite se ljekaru ako primijetite promjene na dojkama, kao što su kvržica, zategnutost ili promjena u izgledu kože, zadebljanje ispod kože ili iscjedak iz bradavice.
Razgovarajte sa ljekarom o tome kada je najbolje započeti skrining za rak dojke i koliko često ga treba obavljati. Većina stručnjaka preporučuje razmatranje pregleda za rak dojke od četrdesete godine.
Uzrok nastanka duktalnog karcinoma in situ (DCIS) nije u potpunosti poznat. Ovaj rani oblik raka dojke javlja se kada ćelije unutar mliječnog kanala razviju promjene u svojoj DNK. DNK sadrži upute koje ćeliji govore kako da funkcioniše. Kod zdravih ćelija, DNK regulira kontrolisani rast i razmnožavanje, a ćelije prirodno odumiru u određeno vrijeme. Kod kancerogenih ćelija, promjene u DNK dovode do ubrzanog rasta i spriječavaju ćelije da umru kada bi trebalo, što uzrokuje njihov prekomjeran rast.
Kod DCIS-a, kancerogene ćelije još uvijek ostaju unutar mliječnog kanala i ne šire se na okolno tkivo dojke.
Iako nije sasvim jasno šta uzrokuje ove promjene u ćelijama koje vode do DCIS-a, smatra se da faktori poput načina života, okoline i naslijeđenih genetskih promjena mogu imati ulogu.
Faktori rizika
Nekoliko faktora može povećati rizik za razvoj duktalnog karcinoma in situ (DCIS), ranog oblika raka dojke. Rizici uključuju:
- Porodična historija raka dojke: Ukoliko je bliski član porodice poput roditelja, brata, sestre ili djeteta imao rak dojke, rizik je veći. Povećava se posebno ako je bolest dijagnostikovana kod mlađih članova ili više članova porodice.
- Lična historija raka dojke: Ukoliko ste već imali rak u jednoj dojci, veći je rizik od razvoja raka u drugoj dojci.
- Lična historija promjena u dojkama: Neka stanja, poput lobularnog karcinoma in situ (LCIS) i atipične hiperplazije, povećavaju rizik. Biopsija dojke s ovim nalazima također ukazuje na veći rizik.
- Rani početak menstruacije: Menstruacija prije 12. godine povećava rizik.
- Kasni početak menopauze: Menopauza nakon 55. godine povezana je s većim rizikom.
- Spol: Žene su u znatno većem riziku.
- Gusto tkivo dojke: Veća prisutnost gustog tkiva otežava otkrivanje raka na mamogramu i povezana je s većim rizikom.
- Konzumacija alkohola: Redovno konzumiranje alkohola povećava rizik.
- Rađanje prvog djeteta kasnije: Rađanje prvog djeteta nakon 30. godine može povećati rizik.
- Nedostatak trudnoće: Neprisutnost trudnoće može povećati rizik, dok trudnoća može smanjiti rizik.
- Starija dob: Rizik raste s godinama.
- Naslijeđene promjene DNK: Mutacije poput BRCA1 i BRCA2 znatno povećavaju rizik.
- Hormonska terapija u menopauzi: Određeni hormonski lijekovi povezani su s većim rizikom.
- Gojaznost: Povećana tjelesna težina povećava rizik.
- Izloženost zračenju: Radioterapija u djetinjstvu ili mladosti povećava vjerovatnoću razvoja raka dojke.
Prevencija
Promjene u svakodnevnim navikama mogu smanjiti rizik od duktalnog karcinoma in situ. Za smanjenje rizika, pokušajte:
- Informišite se o skriningu za rak dojke: Razgovarajte s ljekarom o optimalnoj dobi za početak pregleda, kao i o prednostima i rizicima.
- Upoznajte se s izgledom svojih dojki putem samopregleda: Samopregled može pomoći u prepoznavanju promjena koje bi zahtijevale medicinsku pažnju.
- Umjereno konzumirajte alkohol ili ga potpuno izbjegavajte: Ako pijete, ograničite unos na jedno piće dnevno.
- Redovno vježbajte: Pokušajte vježbati najmanje 30 minuta većinu dana u sedmici.
- Ograničite hormonsku terapiju u menopauzi: Kombinovana hormonska terapija može povećati rizik od raka dojke, pa koristite najnižu dozu u najkraćem periodu.
- Održavajte zdravu tjelesnu težinu: Ako ste već u zdravom rasponu težine, trudite se da je zadržite.
Više o korisnim temama saznajte na našem blogu.
Izvor: Mayo Clinic
Merima Hadzic2024-11-14T12:59:25+02:00
Share This Story, Choose Your Platform!
Page load link